Öğrenciler Sınavlara Nasıl Hazırlanmalı

ÖGRENCİLER NASIL ÇALIŞMALI?

Öğrenciler için sınav döneminin yaklaştığı bu aylarda bir rahatlama ve gevşeme gelmektedir .Fakat sınavları kazanmak için en önemli döneme girmiş bulunmaktayız. Öyle ki hem KPSS 2021 ‘e hem de üniversitesi sınavına az bir zaman kaldı. Peki bu süreçte nasıl çalışılmalı nasıl kış ayı boyunca çalıştığınız konuları pekiştirilebilir. Hepsinin cevabı bu yazımızda yer almaktadır.

Düzenli Çalışmanın Önemi

Öncelikle kendinize uygun bir program çıkarmalısınız hazır ders çalışma programları çok önerilmiyor çünkü her öğrencinin yaşam tarzı ve saatleri farklıdır. Bu yüzden size en uygun programı hazırlayın. Sınav zamanı yaklaştıkça ders çalışmaya daha çok saat ayırmak gerekir.

  • Programınızda belirleyeceğiniz bir gün tatil olarak nitelendirebilirsiniz böylelikle sizin için bir nefes olur ayrıca tatil gününüzü kitap okuyarakta değerlendirebilirsiniz. Düzenli bir program çıkardıktan sonra o programa uymakta önemlidir. Kendinize bir hedef koyun uyacağınıza dair kendinize söz verin.Herkesin de bildiği gibi sabahın erken saatleri ders çalışmak için çok verimlidir böylece hazırlayacağınız programa göre sabah erkenden başlayabilirsiniz.

 Peki gelelim sınavı nasıl kazanacağınıza dair püf noktalara , aslında iki anahtar kelime var bu konuda;

  • düzenli konu tekrarı
  • bol soru çözümü

Bu iki kurala uyulduğu takdirde her şey kendiliğinden gelişir siz hiç merak etmeyin.

Şöyle bir konu da var ki sonlara doğru her şeyi unuttuğunuzu düşünebilirsiniz ama kesinlikle öyle bir durum yok bu beynimizin bize oynadığı küçük bir oyun sadece aşırı heyecan ve stres yaptığınız için beyin sanki hiçbir şey hatırlayamayacağım, yapamayacağım algısına girer ama sınav anında soruları gördükçe bol tekrarlarınızın ve soru çözümlerinizin faydalarını göreceksiniz.

Güzel bir çalışma ile her şeyin üstesinden gelebilirsiniz yeter ki kendinize güvenin ve stresten uzak durun.

Yorum yapın