Kpss’ye Nasıl Hazırlanılır

Bu yazımız herhangi bir kursa gitmeyip kendi evinizde KPSS çalışmak isteyenler için yazılmıştır.Öncelikle Kpss ( kamu personeli seçme sınavı) devlet kademelerine alınacak çalışanların belirlendiği sınavdır, yani Kpss’ den ne kadar yüksek puan alabilirseniz devlet kademelerinde üst düzey bir iş sahibi olabilirsiniz. Kpss’ de sorulan dersler ve soru sayıları şöyledir;

Genel yetenek:

 • Türkçe 26 soru
 • Sözel mantık 4 soru
 • Matematik 21-23 soru
 • Sayısal mantık 4-6 soru
 • Geometri 3 soru

Genel kültür:

 • Tarih 27 soru
 • Coğrafya 18 soru
 • Vatandaşlık 9 soru
 • Güncel bilgiler 6 soru

Bu nedenle derslerin önem sırası şöyle olabilir;

1.) Tarih, Türkçe ve Matematik

2.) Coğrafya, Vatandaşlık ve Güncel bilgiler

3.) Sayısal mantık, Sözel mantık ve Geometri

Yaşadığımız şu günlerde Çin’den yayılan bir virüs ( Covid-19) yüzünden evlere kapandık, evlerde etkili bir şekilde nasıl Kpss’ye hazırlanması gerektiğini anlatacağım. Öncelikle Kpss’den iyi bir puan elde etmek için yapılabilecek şunlardır;

1.) Ders çalışma programı hazırlayın:

 Her başarının arkasında düzen, sabır ve plan vardır, öncelikle konu önceliğine ve önemine göre bir ders çalışma programı hazırlanmalıdır. İnsanı en iyi tanıyan elbette kendisidir, bu yüzden programı hazırlarken kendinize uygun bir program yapmalısınız, yani eğer yoğun bir gün geçiriyorsanız ve günde sadece 4 saat kadar boş vaktiniz varsa, programı ona göre yapmalısınız. Ders çalışma programında hangi gün hangi derse ve hangi saatte soru çözeceğinizi belirleyiniz, ders çalışma programında önemli olan dersleri arka arkaya sıralayıp da kendinizi bunaltmayın, önemli dersleri aralarına önemsiz dersleri ( önemsiz desem de her ders önemlidir aslında) bırakarak çalışma programı oluşturun. Kendinizi arada sırada 7-14 günde bir deneme sınavı ile test edin, bu sayede zamanla netlerinizin arttığını görebilirsiniz.

2.) Düzenli olun:

 ​​​​​​Düzen, yer yerde olduğu gibi ders çalışırken de önemlidir, mesela dağınık bir odada aradığınız bir şeyi bulmanız zorsa , ders çalışırken de dağınıklık yüzünden soruya odaklanmanız zor olur. Bu nedenle ders çalışacağınız ortamı düzenli ve temiz tutmanız önemlidir. Bu sayede hem derse odaklanmanız kolay olur hem de dikkat dağınıklığınız azalır.

3.) Notlar tutun:

 Özellikle sözel soruların konularına çalışırken önemli olan yerleri not alınız, bu sayede tuttuğunuz notları molalarda okuyarak konuyu daha iyi bir şekilde anlayabilirsiniz. Not tutarken kısa olun, uzun cümleler hem sizi yorar hem motivasyon kaybına neden olur hem de vaktinizi çalar.

4.) Mola zamanınızı ayarlayın:

 Kim olursa olsun , herkes uzun süre ders çalışınca hem yorgun olur hem de motivasyonu düşer, bu sebeple ders çalışacağınız sürenin bir kısmını ( 60 dakikada 10 dakika) mola olarak kullanın, bu sayede hem ders aralarında dinlenmiş olursunuz hem de motivasyonunuz artar, mola zamanlarında tuttuğunuz notları okuyabilirsiniz, müzik dinleyebilirsiniz veya açık alanda hava alabilirsiniz, böylece rahatlarsınız. Ancak mola zamanını arttırmak için arka arkaya ders çalışmayın bu hem sizde yorgunluğa hem de motivasyon azalmasına neden olur.

5.) Kendinizi sınırlayın:

 Bütün gençlerde olduğu gibi siz de dışarıya çıkarak gezip, vakit geçirmek istiyorsunuz, ancak 1 sene sabrederek arkadaş çevrenize ara verin, telefon ile vakit geçirme sürenizi azaltın, telefonu faydalı bir şekilde kullanabilirsiniz.

6.) Motivasyon önemlidir:

 Bizler robot değiliz, 7 gün 24 saat ders çalışacak değiliz, bazen derslere karşı isteksizlik ve yorgunluk olabilir, bu gayet normaldir, böyle zamanlarda küçük kaçamaklar ( sevdiğiniz şeyleri yapmak) yaparak hem kendinizi mutlu edebilir hem de motivasyonunuzu arttırabilirsiniz.

KPSS 92 Aldıran G.Kültür Tavsiyeleri

KPSS 92 Aldıran Genel Kültür Tavsiyeleri

KPSS Genel kültürden yüksek not alma tavsiyeleri

 • 5 ay çalıştım (eğitim bilimi dahil) ve karşılığını aldım. Sadece şunu söylemek istiyorum ki tarihe, coğrafyaya ve güncel olaylara dikkat etmeyen bir insansanız ya da ilgi alanınız değilse beş ay yetmez. Çünkü bahsettiğim alanla ilgileniyorsanız, tarihi konuları dinlerken her zaman hızlı ileri sarma modundasınız, birçok şeye hakim olduğunuzu anlayacaksınız. Benim için de öyle.Bilginin alt köşesine odaklanırım.Ayrıca birçok şeye aşinayımdır. Örneğin lisede coğrafya en sevdiğim dersti ve birçok coğrafya konusuna aşinayım. O yüzden hiç zorlanmadım. Yani böyle bir ilginiz yoksa çok çalışmak için en az bir yıl harcamalısınız.

Tavsiyeler

Derse girmek yerine yapmanız ve yapmamanız gerekenleri madde madde yazayım. Şahsen benim yaptığım bu, biliyorsunuz, bilimsel bir temeli yok.

 • Güvenilir bir planınız olmalı, bir gün böyle bir plan olamaz. Aylık bir plan yapmanızı önermiyorum çünkü uzun vadede her şey ters gidecek. Bu yüzden planınızı her hafta yapın. hangisi:
 • Pazartesi: Matematik dersi + sorular, tarih dersi + sorular. Bugünkü dersiniz bitti. Şimdi önceki çalışmanızla ilgili sorunu çözmek için. Bu kilit nokta. Sürekli yeni şeyler öğrenerek ilerleme kaydedemezsiniz. Bir süre sonra önceki çalışmalarınız kaybolacaktır. Bu nedenle el altında çok sayıda soru bankası bulunmaktadır. Tabii ki, konuyu bitirmeden önce söylediklerim geçerlidir. Problem bittikten sonra bir çok dal deneyini çözmek yeterlidir.
 • Canınız sıkıldığında ara verin ama bu son 1.5 aydır etkili olmuyor. Mart ayında o kadar bunalımdaydım ki dersin başında otururken gerçekten ağladım. İki hafta dinlendim. Gerçekten harika hissettiriyor ve geri dönüşüm daha da şaşırtıcı.
 • Türkçe: Burada okumanın faydalarını göreceksiniz. Eskiden çok kitap okurdum, bu yüzden son iki ayda öğrendiğim 28 tane Türkçe ağ yaptım. Bir hata yaptım, bu son mantıklı sorun, tamamen dikkatsizlikten. Aker Kartal’ın bir öğretmeni var ve gramer anlatımını beğendim. Rüştü adında bir adam var ama onu pek sevmiyorum. Söylediği harika bir ipucu ama sorunun türünü hatırlıyor gibisin. Son zamanlarda zorlanıyorum ama dikkatli ol. Yeni bir tarz geliştirdi.
 • Matematik: Genel olarak konuşursak, en zor alan. Ben de. Spesifik olarak, bunu asla yapmayın veya bu insanları dinlemeyin diyemem çünkü matematik öğrenmek özel bir dikkat gerektirir. Mesela İlyas hocayı dinledim ama yeterli altyapım olmadığı için soru tipi aklıma geliyor. Aslında çözdüğü problemin türü dışında bir problemle karşılaştığımda şok oldum. O yüzden önce matematikte kendinize bir hedef belirleyin. 15 dedim. Saat 15 oldu. 28+15=43 Net genel amaç yeteneği. Bu sloganla ilerleyin benim Genel Yetenek adına söyliyeceklerim bu akdar genel kültür çalışma tavsiyelerim diğer makalemde olacak.

İyi çalışmalar.

Sosyal Medya ile Kpss’ye Hazırlanmak

Sosyal Medya ve Kpss

Günümüzün en vazgeçilmez yaşam aktivitelerinden olan sosyal medya, kamuya personel seçmede yararlanılan sınavlara hazırlık aşamasında kullanılan faktörlerden biri haline gelmiştir. Öyle ki; sadece sosyal medya ile Kpss’ye hazırlananlar hiç de azımsanacak değildir. Bunun başlıca nedeni sosyal medyada üretilen sınav konulu içeriklerdir. Aynı zamanda eşinin, arkadaşının, kardeşinin veya sokakta karşılaştığı herhangi birisinin kaşını ağda beziyle çekmek gibi videoları değil insanlara faydalı olabilecekleri ve aynı zamanda ek bir kazanç sağlayabilecekleri içerikler üretmek isteyen eğitim sevdalısı insanlarımızın varlığıdır.

Yazımızın devamında sosyal medya ile KPSS’ye hazırlanma süreciyle ilgili tavsiyeler verilmiştir.

 • Kpss ile ilgili resim, video daha açıklayıcısı bilgi; sosyal medya kullanıcılarının tüketimine hemen hemen her gün belli sayfalarca sunuluyor. Bu bilgilerin doğruluğuna güvenen binlerce sınav çalışanı çalışmalarını bu sunulan bilgiler ışığında sürdürüyor, hatta plan ve programlarını organize ediyorlar. Popüler, güvenilir ve aynı zamanda doğru bilgiye erişmede sağlıklı birer kaynak olarak görülen hocaların sosyal medya hesaplarını takip eden sınav çalışanları Kpss’ye hazırlıkta büyük bir ilerleme kaydederek olarak oldukça büyük bir başarı sağlıyorlar.
 • Çağımız bilgi, iletişim ve bunları sunma çağı olduğu için emeğine emek katmak isteyen, taşı sıksa suyunu çıkaran, ekmediği yerden biçen, yeni neslin istek ve ihtiyaçlarına cevap olabilecek, alanında yetkin ve etkin insanların sosyal medya paylaşımlarını takip etmek Kpss’ye hazırlıkta çok önemli bir dönemeç. Güncel zamanda dikkatimizi dağıtan çok fazla unsur olmasına rağmen elimizden düşürmediğimiz android cihazları eğitim ve öğretim alanında kullanmak gelecek nesillere çok büyük bir miras konumuna geçebiliyor.
 • Gündelik iş hayatında öğretmenlik mesleğini oldukça güzel ve kaliteli bir şekilde yerine getiren, öğrenciler tarafından çok sevilen öğretmenlerimiz; sınıf ortamını ve ders anlatımlarını video ders çekimleri, canlı yayınlar vb. ile genele yayarak geniş kitlelere ulaşabiliyorlar. Böylece hem Kpss’ye hazırlanmada yeterli imkânı ve zamanı olmayan sınav çalışanları bu paylaşımlardan istifade edebiliyor; hem de öğretmenlik mesleğinden, sınıf koordinasyonu ve organizasyonundan bihaber olan yeteneksiz öğretmenlerimize bu paylaşımlar yol göstermiş oluyor.
sosyal medya kullanarak kpssye nasıl hazırlanılır
kpss

İnterneti Verimli Kullanma

İnternette çeşitli konularda doğru ve yanlış bilgilerin yer alması, günümüz sosyal medya kullanıcılarını internetten faydalanma konusunda tedirgin ediyor. Kpss gibi büyük kitlelerin geleceğini inşa etme hususunda söz sahibi olan bir sınav bahse konuysa şansı ve zamanı bir bilinmeze emanet etmek çoğu zaman söz konusu bile olmuyor. Tabii ki bu konuda inisiyatif alanlar istisna… Gözünü budaktan sakınmayan sosyal medya kullanıcıları bir de Kpss hazırlık çalışanı ise internet onlar için bulunmaz bir nimet oluyor. Bu sosyal medya kullanıcıları hemen hemen her Kpss sosyal paylaşım grubuna üye olarak, oralardan gelecek herhangi bir bilgi akışına açtır. Sosyal medyada tanınmış herhangi bir öğretmenin sosyal medya hesabını takip ederek, canlı yayınlarına katılarak sosyal medya öğrenciliğini göğüslerini gere gere yerine getirirler. Doğru sosyal medya hesabı, güvenilir paylaşım demeden genelde çoğu tanınmış Kpss hazırlık paylaşımı hesaplarını takipteler. Bilmedikleri, etkin ve yetkin hazırlanamadıkları bir konu için az ya da yeterli fikir sahibi olmalarında internet ve dolayısıyla sosyal medya paylaşımları bir faktör olsa da o konu hakkında yanlış bilgilere de açık olduklarının çoğu zaman farkında bile olamayabiliyorlar.

Kpss Hazırlık Sürecinde Dikkat Etmemiz Gereken Yerler

Kpss hazırlık çalışanlarının geleceklerini temin eden bu sınav için üzerlerine düşen en büyük görev, nereyi takip edip, nerenin üstünü çizeceklerini net bir şekilde kararlaştırmalarıdır. İnternet okuryazarlığı konusunda bilgi sahibi olup, internet kaynaklı bilgilere karşı daha dikkatli davranmaları söz konusudur. Hem internetsiz olamayan hem de internetle güvenle yürüyemeyen sosyal medya kullanıcıları doğru ve güvenilir bilgiye ulaşmada uyanık olmalıdırlar.

Lise Mezunu Olmadan Memur Olunur mu?

Mezun olmadan KPSS başvurusu yapabilirsiniz. Bu sınavda yüksek puan alan kişiler memur olarak çalışmaya başlarlar. Öncelikle KPSS alanları neler bunlara değinmek lazım başvuracağınız alanı bilmeniz gerekir.

KPSS Alanları

KPSS’de A ve B grubu olmak üzere iki grup vardır.

A Grubu

KPSS A grubu sınavı üniversitelerin başta İktisadi ve idari Bilimler Fakültesi ile dengi okullarının bölümlerinden mezun olan adaylar ile Hukuk Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Aktüerya, Matematik ,İstatistik bölümlerinden mezun olan adaylar için ÖSYM tarafından gerçekleştirilen ve kamu kurumlarında yer alan denetmen yardımcılığı , müfettiş yardımcılığı,uzman yardımcılığı,stajyer kontrolörlük,denetçi yardımcılığı gibi kadrolara yerleşmek için gerekli puanların alınmasını sağlayan sınavdır.

B Grubu

KPSS B grubu A grubu dışındaki kadroların dışında kalan kadroları kapsamaktadır.

KPSS’ye lisans,önlisans,lise ve ortaöğretim ve dengi okullarından mezun tüm kişiler başvurur. Bu sınav,Türkiye’de ikamet eden Türk vatandaşlarının memur olmasını sağlayan bir sistemin ürünüdür.

ÖSYM bu sınavı iki yılda bir ,yani çift yıllarda gerçekleştirir. Bu nedenle 2020 yılında yapılacak sınava 21 Nisan 2018 tarihi öncesinde ilgili eğitim kurumundan mezun olan bir kişi aynı eğitim seviyesinde sınava girebilir. Örnek verecek olursak bir kişi lisans eğitimi alıyor ve bu tarihte mezun olmamışsa ÖSYM bir önceki bitirilen eğitim seviyesine göre değerlendirir.

KPSS A ve B Grubu Kadrolarına Hangi Meslekler İçin Alım Yapar ?

A grubu kadrolarına ;

 • Başbakanlık,
 • Bakanlıklar,
 • Müsteşarlık,
 • Genel Müdürlük kadrolarına ilişkin alanlar

B grubu kadrolarına ;

 • Belediye ve il özel idarelerinde A grubu dışındaki kamu kuruluşlarındaki kadrolarda çalışmak isteyenler
 • Öğretmenlik lisans programlarından mezun olanlar
 • Yurt dışında yaşayanlar
 • Doktora ve Yüksek lisans yapmış olanlar
 • Öğretmenlik Meslek bilgisi alanında yurtdışı yükseköğretim diploma denkliği almak isteyenler başvurabilir.