Sosyal Medya ile Kpss’ye Hazırlanmak

Sosyal Medya ve Kpss

Günümüzün en vazgeçilmez yaşam aktivitelerinden olan sosyal medya, kamuya personel seçmede yararlanılan sınavlara hazırlık aşamasında kullanılan faktörlerden biri haline gelmiştir. Öyle ki; sadece sosyal medya ile Kpss’ye hazırlananlar hiç de azımsanacak değildir. Bunun başlıca nedeni sosyal medyada üretilen sınav konulu içeriklerdir. Aynı zamanda eşinin, arkadaşının, kardeşinin veya sokakta karşılaştığı herhangi birisinin kaşını ağda beziyle çekmek gibi videoları değil insanlara faydalı olabilecekleri ve aynı zamanda ek bir kazanç sağlayabilecekleri içerikler üretmek isteyen eğitim sevdalısı insanlarımızın varlığıdır.

Yazımızın devamında sosyal medya ile KPSS’ye hazırlanma süreciyle ilgili tavsiyeler verilmiştir.

  • Kpss ile ilgili resim, video daha açıklayıcısı bilgi; sosyal medya kullanıcılarının tüketimine hemen hemen her gün belli sayfalarca sunuluyor. Bu bilgilerin doğruluğuna güvenen binlerce sınav çalışanı çalışmalarını bu sunulan bilgiler ışığında sürdürüyor, hatta plan ve programlarını organize ediyorlar. Popüler, güvenilir ve aynı zamanda doğru bilgiye erişmede sağlıklı birer kaynak olarak görülen hocaların sosyal medya hesaplarını takip eden sınav çalışanları Kpss’ye hazırlıkta büyük bir ilerleme kaydederek olarak oldukça büyük bir başarı sağlıyorlar.
  • Çağımız bilgi, iletişim ve bunları sunma çağı olduğu için emeğine emek katmak isteyen, taşı sıksa suyunu çıkaran, ekmediği yerden biçen, yeni neslin istek ve ihtiyaçlarına cevap olabilecek, alanında yetkin ve etkin insanların sosyal medya paylaşımlarını takip etmek Kpss’ye hazırlıkta çok önemli bir dönemeç. Güncel zamanda dikkatimizi dağıtan çok fazla unsur olmasına rağmen elimizden düşürmediğimiz android cihazları eğitim ve öğretim alanında kullanmak gelecek nesillere çok büyük bir miras konumuna geçebiliyor.
  • Gündelik iş hayatında öğretmenlik mesleğini oldukça güzel ve kaliteli bir şekilde yerine getiren, öğrenciler tarafından çok sevilen öğretmenlerimiz; sınıf ortamını ve ders anlatımlarını video ders çekimleri, canlı yayınlar vb. ile genele yayarak geniş kitlelere ulaşabiliyorlar. Böylece hem Kpss’ye hazırlanmada yeterli imkânı ve zamanı olmayan sınav çalışanları bu paylaşımlardan istifade edebiliyor; hem de öğretmenlik mesleğinden, sınıf koordinasyonu ve organizasyonundan bihaber olan yeteneksiz öğretmenlerimize bu paylaşımlar yol göstermiş oluyor.
sosyal medya kullanarak kpssye nasıl hazırlanılır
kpss

İnterneti Verimli Kullanma

İnternette çeşitli konularda doğru ve yanlış bilgilerin yer alması, günümüz sosyal medya kullanıcılarını internetten faydalanma konusunda tedirgin ediyor. Kpss gibi büyük kitlelerin geleceğini inşa etme hususunda söz sahibi olan bir sınav bahse konuysa şansı ve zamanı bir bilinmeze emanet etmek çoğu zaman söz konusu bile olmuyor. Tabii ki bu konuda inisiyatif alanlar istisna… Gözünü budaktan sakınmayan sosyal medya kullanıcıları bir de Kpss hazırlık çalışanı ise internet onlar için bulunmaz bir nimet oluyor. Bu sosyal medya kullanıcıları hemen hemen her Kpss sosyal paylaşım grubuna üye olarak, oralardan gelecek herhangi bir bilgi akışına açtır. Sosyal medyada tanınmış herhangi bir öğretmenin sosyal medya hesabını takip ederek, canlı yayınlarına katılarak sosyal medya öğrenciliğini göğüslerini gere gere yerine getirirler. Doğru sosyal medya hesabı, güvenilir paylaşım demeden genelde çoğu tanınmış Kpss hazırlık paylaşımı hesaplarını takipteler. Bilmedikleri, etkin ve yetkin hazırlanamadıkları bir konu için az ya da yeterli fikir sahibi olmalarında internet ve dolayısıyla sosyal medya paylaşımları bir faktör olsa da o konu hakkında yanlış bilgilere de açık olduklarının çoğu zaman farkında bile olamayabiliyorlar.

Kpss Hazırlık Sürecinde Dikkat Etmemiz Gereken Yerler

Kpss hazırlık çalışanlarının geleceklerini temin eden bu sınav için üzerlerine düşen en büyük görev, nereyi takip edip, nerenin üstünü çizeceklerini net bir şekilde kararlaştırmalarıdır. İnternet okuryazarlığı konusunda bilgi sahibi olup, internet kaynaklı bilgilere karşı daha dikkatli davranmaları söz konusudur. Hem internetsiz olamayan hem de internetle güvenle yürüyemeyen sosyal medya kullanıcıları doğru ve güvenilir bilgiye ulaşmada uyanık olmalıdırlar.

Yorum yapın